Ukryte

Zamek Łucki jest jednym z największych i najstarszych na Ukrainie. Jego budowę prowadził w latach 1340-1384 Wielki Książę Rusi Halicko-Wołyńskiej Dymitr Lubart. Zamysł został jednak w pełni zrealizowany dopiero latach 1430-1542 w czasach panowania księcia Świdrygiełły.

Ukraina | Zamek w Łucku na Wołyniu
Ukraina | Zamek w Łucku na Wołyniu (by vakkor )

Gotyk vs renesans

Zwiedzając zamek dzisiaj możemy prześledzić, jak w długim czasie budowy gotyk zostawał stopniowo zastępowany panującym wówczas w Europie renesansem.

Od 1340 do 1385 roku zamek Łucki, wraz z uzupełniającym go Zamkiem Okólnym, służył jako rezydencja głowy państwa. Właśnie rola ostatniej stolicy państwa Halicko-Wołyńskiego – spadkobiercy Rusi Kijowskiej – czyni ten zamek tak szczególnym.

Strażnik Wołynia

Po śmierci Witolda polski król próbował zająć łucką fortecę, a poprzez nią cały Wołyń. Jednak w czasie krótkiej, ale okrutnej i krwawej wojny łuckiej w 1431 roku, zamek wytrzymał ponad miesięczne oblężenie i niszczące szturmy polskiego wojska; obronił niezależność kraju.

Zamkowa kancelaria

W ciągu wieków zbierały się tutaj sejmy i sądy ziemskie wołyńskiej szlachty – zamkowa kancelaria stworzyła i zachowała półtora miliona dokumentów ilustrujących historię Ukrainy.

Plan i zabudowa zamku

Zamek Łucki, zwany zamkiem Lubarta, należy do budowli typu basztowo-ściennego. Jego układ w terenie, zbliżony do trójkąta z wypukłymi bokami, jest uwarunkowany formą niewielkiego wzgórza między rzekami Styr i Głuszec.

W skład kompleksu obronnego wchodzą baszty: Wjazdowa, Styrowa i Władycza, mury obronne oraz budynki szlacheckie i biskupie.

Ukraina | Zamek Łucki jest jednym z największych i najstarszych na Ukrainie
Ukraina | Zamek Łucki jest jednym z największych i najstarszych na Ukrainie (by scottalvord )

Wzniesione z cegły mury obronne i baszty były pierwotnie trzypiętrowe, zakończone zębatymi blankami z wąskimi szczelinami strzelnic dla łuczników.

Wraz z pojawieniem się broni palnej w XV-XVI wieku zamek poddano modernizacji. Wzmocniono baszty i mury oraz nadbudowano je. Baszta Styrowa była wykorzystywana jako zamkowa kancelaria i archiwum – dzięki temu zachowały się tak liczne dokumenty w księgach grodzkich. Dolna kondygnacja wieży służyła za więzienie dla skazanych na śmierć. W nim spędził swoje ostatnie dni poeta Daniel Bratkowski (koniec XVII – początek XVIII wieku).

Baszty

Jednym z najstarszych obiektów zamku jest Baszta Wjazdowa, prawie kwadratowa w przekroju, pięciopiętrowa, o wysokości ok. 27 m.

Baszta Styrowa położona nad rzeką Styr – stąd jej nazwa – bywa też nazywana basztą Świdrygiełły, jako że jej budowę ukończono za panowania tego władcy. Ona również stoi na planie kwadratu, ma cztery piętra i ok. 23 m wysokości.

Nazwa Baszty Władyczej pochodzi od biskupiego pałacu położonego w pobliżu, bo „władyka”, to właśnie tytuł cerkiewnych dostojników.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...