Zaliczana do jednych ze stu najstarszych miast świata, Teodozja, jest perłą wśród Krymskich atrakcji. Z przyjazdu do tego kurortu będą zadowoleni zarówno ci, którzy chcą wypocząć jaki i ci, którzy nastawiają się na zwiedzanie interesujących zabytków.

Panorama Teodozji

Ukraina | Panorama Teodozji (Feodosiya by Francisco Rioseco na licencji CC BY-SA 2.0)

Lokalizacja

Teodozja położona jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu u podnóża niskiego masywu górskiego Tepe-Oba. Masyw ten należy do pasma Gór Krymskich. Od Jałty dzieli ją 160 km. Przez miasto przepływa niewielka rzeka Baybuha. Od strony południowej Teodozja ograniczona jest cyplem Ilja o stromych brzegach.

Historia miasta

Miasto zostało założone przez Greków z Miletu w VI w. p.n.e. Pierwotnie było morską twierdzą i jednocześnie centrum wymiany handlowej (głównie zboża, skóry, ryb i soli) w regionie Morza Czarnego. W późniejszych wiekach było na zmianę niszczone i odbudowywane.

Teodozja należała kolejno do: Hanów (IV w.), Alanów (V-VIw.), Tatarów krymskich i Turków. Od roku 1475 przez 300 lat (do 1783r.) Teodozja była stolicą ejaletu Kaffy, należącego do Turcji. Był to czas największego rozwoju miasta, które stało się światową potęgą handlu. Niestety jednocześnie był to czarny i niechlubny okres historii tego miejsca, gdyż miasto stało się jednym z największych tureckich targów niewolników pochodzących z Rosji i Polski. Po przejęciu władzy przez Rosjan powrócono do pierwotnej nazwy "Teodozja", która obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Mikroklimat

Mikroklimat Teodozji jest niezwykle specyficzny. Kształtuje go bliskość Morza Czarnego, gór oraz stepów.

Zima jest tu stosunkowo ciepła i długa. Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy to średnia temperatura wynosi ok. 0,2 stopni Celsjusza. Rzadko zdarzające się silne wiatry wiejące z północy (gdzie znajdują się tereny pustynne) mogą znacznie obniżyć temperaturę.

Lato w Teodozji natomiast jest suche i gorące. Temperatury niejednokrotnie zbliżają się do 40 stopni Celsjusza. Wiosną i latem zdarzają się burze piaskowe, a wiejące znad pustyni wiatry dają efekt gorącego powietrza, jak z suszarki do włosów.

Średnia roczna liczba słonecznych dni w Teodozji wynosi 275.

Czyste plaże Teodozji

Słowo „Teodozja” pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie „od bogów dana”. Jest to starożytna nazwa, która tylko raz w historii miasta została zmieniona na Kaffę.

Miasto jest typowym kurortem, który słynie z bardzo długiej (bo aż 30-kilometrowej) i szerokiej plaży. Tylko w centrum miasta jest ona kamienista (pozostała jej część jest piaszczysta). Większość plaż w pobliżu miasta jest płatna, ale za to są one czyste i strzeżone. Dodatkowo pobiera się na nich opłaty za leżaki i parasole oraz prysznice.

Zejście do morza jest łagodne, a wody przybrzeżne płytkie. Średnia temperatura wód oblewających plaże Teodozji od sierpnia do września wynosi 19 stopni Celsjusza.

Teodozja, ruiny twierdzy

Ukraina | Ruiny twierdzy genueńskiej w Teodozji (Genoese fortress in Feodosia by Andrzej Wójtowicz na licencji CC BY-SA 2.0)

Źródła Teodozjusza

Do Teodozji przyjeżdża się także ze względów zdrowotnych. Znajdują się tutaj źródła wód mineralnych bogate w siarkę i sód, nazywane "Źródłami Teodozjusza" (lub Pasha-chome).

Znane są także lecznicze właściwości mułu z Jeziora Adżigol. Błoto to zawiera wiele substancji mineralnych oraz pożyteczne kultury bakterii. Jezioro znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów na północ poza granicami miasta.

Ze względu na korzystne warunki klimatyczne do Teodozji przyjeżdża wiele osób z problemami układu oddechowego. Leczy się tutaj także choroby układu pokarmowego, nerwowego oraz krwionośnego, jak również problemy związane z nerkami, woreczkiem żółciowym i cukrzycą. Mimo to Teodozja, w przeciwieństwie do Saki, nie posiada statusu uzdrowiska.

Zabytki

Teodozja szczyci się dużą liczbą różnego rodzaju zabytków. Najcenniejsze z nich są mury obronne Twierdzy Genueńskiej pochodzącej z XIV wieku. Została ona wybudowana na wzgórzu Karantin. Zachowały się także dwie baszty: Krisko i Dokowa, most Genueński oraz cztery cerkwie ormiańskie: św. Jan Chrzciciela (z 1348 roku), św. Stefana, św. Grzegorza oraz św. Jana Nauczyciela.

Do najstarszych zabytków należą także pozostałości fortecy miejskiej – trzy baszty: Konsantyna, Fomy i Giovanni’ego de Scaffa. Kiedyś należały one do kompleksu, w skład którego wchodził: pałac, więzienia, gmach sądu, rezydencje biskupów oraz magazyny.

Niegdyś w Teodozji było aż 70 meczetów, niestety do naszych czasów zachował się zaledwie jeden. Warto więc zobaczyć budynek, który tak wiele przetrwał. Meczet Mufti Dżami budowano przez ponad 10 lat. Powstawał on w latach 1623–1639. Jest to pamiątka z czasów panowania tureckiego, jednak z powodu wielokrotnych przebudowań nie można uznać jej za typowy zabytek architektury tureckiej.

Obok meczetu znajdują się ruiny łaźni parowej. Podczas rządów rosyjskich na początku XX wieku meczet ten został przekształcony w cerkiew ormiańską Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

Życie w Teodozji

Ukraina | Rowerem po Teodozji (Feodosiya by Francisco Rioseco na licencji CC BY-SA 2.0)

Muzea

Będąc w Teodozji absolutnie nie można pominąć wizyty w Muzeum Ajwazowskiego. Dobrze jest wiedzieć, że galeria w środy jest nieczynna. Muzeum zostało założone i zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych malarzy Krymskich, Iwana Konstantynowicza Ajwazowskiego (ur. w 1817r.). Budynek reprezentuje styl włoskiego renesansu. Główna część muzeum znajduje się w domu, w którym za życia (od roku 1848 do 1900 r.) mieszkał Ajwazowski. W skład stałej wystawy wchodzi 59 obrazów (choć w całej galerii jest ich 400) z najważniejszego, marynistycznego, nurtu twórczości Ajwazowskiego.

Będziemy tu mieli okazję do obejrzenia widoków morza, statków, portów, a nawet dynamicznych bitew morskich. Ponieważ artysta jako jeden z nielicznych był doceniany już za życia, podarował miastu kilka swoich dzieł, m. in. zaprojektował, a następnie wybudował za własne pieniądze (w roku 1888) fontannę Ajwazowskiego w Parku Nadmorskim.

Zupełnie innym, ale również ciekawym muzeum jest Muzeum Krajobrazu. Znajduje się w nim bogata kolekcja archeologiczno-etnograficzna ze zbiorami antycznymi (np. ceramiką i biżuterią) oraz zbiorami bardziej współczesnymi (np. ikonami). Wszystkie eksponaty pochodzą z wykopalisk prowadzonych na terenie Teodozji i w jej pobliżu. W muzeum znajduje się także wystawa przyrodnicza ukazująca piękno lokalnej fauny i flory.

W Teodozji odwiedzić można jeszcze: Muzeum Numizmatyczne, Muzeum Szybownictwa i Paralotniarstwa oraz muzeum Maksymiliana Wołoszyna.

Idealne miejsce dla całej rodziny

Po całym dniu zwiedzania Teodozji najlepiej zrelaksować się w saunie nad samym brzegiem morza, spoglądając na piękny zachód słońca.

Turyści, którzy po zwiedzeniu Teodozji nadal będą czuli niedosyt atrakcji mogą się wybrać na wycieczkę na wybrzeże Morza Azowskiego, aby zobaczyć mierzeję Arbacką lub na znany z festiwalu muzyki techno Półwysep Kazantyp.

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Noclegi w Kijowie Noclegi w Kijowie
Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali...
Noclegi w Doniecku Noclegi w Doniecku
Donieck niczym serdeczny gospodarz podejmuje licznych gości i zapewnia im nie tylko moc interesujących wrażeń i...