W dniach 25-26 lutego Park Ruś Kijowska – Centrum Kultury i Historii dawnej Rusi zaprasza na świętowanie Maślenicy (Maslenicy), starego święta, które łączy w sobie tradycje pogańskie i chrześcijańskie.

Maslenica | Maślenica (Maslenica), czyli prawosławne ostatki, to najweselsze ludowe święto trwające przez cały tydzień

Maslenica | Maślenica (Maslenica), czyli prawosławne ostatki, to najweselsze ludowe święto trwające przez cały tydzień (russian pancake week by WomEOS na licencji CC BY-ND 2.0)

Kościół włączył pogańską Maślenicę do listy swoich świąt, nazywając ją „tygodniem mięsopustnym”, jako że przypada w tygodniu poprzedzającym Wielki Post.

Według jednej z wersji, nazwa „Maślenica” powstała dlatego, że w tym tygodniu, według prawosławnego zwyczaju, mięso już wyłączano z diety, natomiast można było jeszcze spożywać produkty mleczne.

Zabawy ludowe

Maślenica (Maslenica), to najweselsze ludowe święto, ciągnące się przez cały tydzień. Jego nieodłączną częścią była jazda końmi, którym nakładano w tym czasie najlepszą uprząż. Chłopcy, którzy zamierzali się żenić, specjalnie na tę okazję kupowali sanie. Równie popularne było zjeżdżanie z lodowych gór. Do innych obyczajów wiejskiej młodzieży, praktykowanych w czasie Maślenicy, należały skoki przez ognisko i zdobywanie śniegowej twierdzy.

Przepędzanie zimy

Na przestrzeni wieków Maślenica zachowała charakter ludowej zabawy. Wszystkie tradycje z nią związane mają na celu przegnanie zimy i rozbudzenie przyrody ze snu. Symbolem Maślenicy był słomiany chochoł ubrany w damską odzież, z którym bawiono się, a na koniec palono go w ognisku razem z blinem, który chochoł trzymał w ręce.

Bliny

Bliny stanowią podstawowy poczęstunek i są nierozerwalnie związane z Maślenicą. Ukraińcy pieką je każdego dnia począwszy od poniedziałku, a najwięcej – od czwartku do niedzieli. Tradycja pieczenia blinów istniała na Rusi jeszcze w czasach pogańskich. Przecież właśnie boga słońca Jaryłę wzywano, aby przegonił zimę, a okrągły, rumiany blin bardzo przypomina letnie słońce.


Każda gospodyni miała zwyczajowo swój własny przepis na bliny, który przechodził z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę. Używano głównie mąki pszennej, gryczanej, owsianej lub kukurydzianej, dodając pszennej kaszy, ziemniaków, dyni, jabłek i śliwek. Tradycyjnie bliny je się ze śmietaną, z jajkami, ikrą i innymi dodatkami od rana do samego wieczora.

Maslenica | Popularnymi zabawami w czasie Maślenicy są skoki przez ognisko i zdobywanie śniegowej twierdzy

Maslenica | Popularnymi zabawami w czasie Maślenicy są skoki przez ognisko i zdobywanie śniegowej twierdzy (russian pancake week by WomEOS na licencji CC BY-ND 2.0)

Świąteczny tydzień

Cały tydzień Maślenicy nazywany był nie inaczej, jak „szeroka, wesoła, bojarowa Maślenica, pani Maślenica”.
Do tej pory każdy dzień tygodnia Maslenicy ma swoją nazwę, która mówi, co w danym dniu należy robić.
Poniedziałek – „powitanie” święta. W tym dniu budowano i przygotowywano do zjeżdżania lodowe górki. Dzieci stroiły chochoła Maślenicy.
Wtorek – „przygrywka”. W tym dniu rozpoczynały się wesołe zabawy. Od rana chłopcy i dziewczęta zjeżdżali z górek, jedli bliny. Bywało, że dobierały się pary narzeczonych, ale na wesele trzeba było czekać na okres po Wielkanocy.
Środa – „łakomczuch”. Na pierwszym miejscu wśród potraw są oczywiście bliny.
Czwartek – „pohulanka”. W tym dniu, aby pomóc słońcu przegnać zimę, organizowano jazdę końmi „po słońcu” – czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół wsi. Głównym zadaniem męskiej części towarzystwa była obrona albo zdobywanie śniegowego miasteczka.
Piątek – „wieczór teściowej”, kiedy to zięć jedzie do teściowej „na bliny”.
Sobota – „szwagrowe posiaduszki”. W tym dniu odwiedzano wszystkich krewnych i goszczono się blinami.
Niedziela – końcowy „dzień wybaczania”, kiedy proszono krewnych i znajomych o wybaczenie przewin i obraz, a potem – jak każe tradycja – śpiewano wesoło i tańczono odprowadzając „panią Maślenicę”. W tym dniu palono na ogromnym ognisku słomianą kukłę, symbolizującą odchodzącą zimę. Ustawiano ją w centrum ogniska i żegnano się żartami, pieśniami, tańcami. Wypominano zimie mrozy i głodowanie i dziękowano za wesołe zabawy. Kiedy zima już spłonęła, świętowanie kończyła finałowa zabawa: skoki młodzieży przez ognisko.

Maslenica | Tradycje związane z Maślenicą mają na celu przepędzenie zimy i rozbudzenie przyrody ze snu

Maslenica | Tradycje związane z Maślenicą mają na celu przepędzenie zimy i rozbudzenie przyrody ze snu (russian pancake week by WomEOS na licencji CC BY-ND 2.0)

Czysty Poniedziałek

Pożegnanie z Maślenicą następowało w pierwszy dzień Wielkiego Postu – Czysty Poniedziałek. Ten dzień uważano za dzień oczyszczenia z grzechów i skromnego jadła. W Czysty Poniedziałek obowiązkowo kąpano się w bani, a kobiety myły naczynia i „parzyły” sprzęt do mleka.

Maślenica w Kijowie – festiwal ludowy

Program obchodów tegorocznego święta Maślenicy w Kijowie nawiązuje do starych tradycji. Odbędą się teatralizowane „Zawody zimy z wiosną” oparte na średniowiecznych obrzędach.
Organizatorzy przygotowali dla gości specjalny prezent: każdy chętny będzie mógł bezpłatnie pojeździć konno bez ograniczenia czasu.

Co?
Starodawne święto „Maślenica w dawnym Kijowie”.

Kiedy?
25-26 lutego 2012.

Gdzie?
Park Ruś Kijowska.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Najważniejsze święta na Ukrainie Najważniejsze święta na Ukrainie
Tradycje świąteczne naszego południowo-wschodniego sąsiada nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...