Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego regionu są obecnie na etapie odradzania się, gdyż w czasach Związku Radzieckiego (1922-1991) obchodzenie wszelkich świąt religijnych było oficjalnie zakazane.

Ukraina | Nieodłącznym elementem Wielkanocy są pisanki
Ukraina | Nieodłącznym elementem Wielkanocy są pisanki (by smfrick )

Wielkanoc prawosławna

Mieszkańcy Ukrainy są w zdecydowanej większości wyznawcami prawosławia, Wielkanoc jest tu zatem obchodzona według kalendarza juliańskiego (czasem przypada w tym samym czasie co w Kościele Katolickim, czasem jest tydzień lub nawet pięć tygodni później).

 

Gałązki wierzby

Podobnie jak my, tydzień przed świętami Ukraińcy udają się do kościoła w celu poświęcenia ozdobionych gałązek wierzby. Są one oczywiście symbolicznym przypomnieniem pewnego ważnego, biblijnego wydarzenia – przybycia Jezusa do Jerozolimy, kiedy został przywitany przez tłum ludzi machającymi gałązkami palmowymi.

Wierzba ma dla Ukraińców szczególne znaczenie. W czasach pogańskich uważana była za święte drzewo. Była też jednym z pierwszych, które budziło się do życia po długiej zimie.

Wielki Tydzień jest na Ukrainie czasem duchowego oczyszczenia i odrodzenia. Dawniej po kolacji w Wielki Czwartek rozpoczynał się post, który zakazywał spożywania mięsa. Trwał on do Wielkiej Niedzieli.

Ukraina | Wielkanoc to czas radości, która łączy społeczeństwo podczas wspólnego świętowania
Ukraina | Wielkanoc to czas radości, która łączy społeczeństwo podczas wspólnego świętowania (by boyko )

Jajka wielkanocne

Mówiąc o zwyczajach obowiązujących podczas ukraińskiej Wielkanocy, nie można zapomnieć o malowaniu jajek. Sztuka ich dekorowania sięga starożytności. Jajko było wówczas postrzegane jako źródło życia, słońca i wszechświata, do dziś zresztą jest symbolem nowego początku.

Na Ukrainie bardzo popularne są zabawy z jajkami wielkanocnymi. Dzieci turlają lub tłuką przyozdobione pisanki. Jajko, które okaże się najmocniejsze – wygrywa, a zwycięzca w nagrodę otrzymuje potłuczone jajko przeciwnika.

Pisanki wręcza się również jako prezent lub… znak miłości.

Paska

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć paski. Jest to tradycyjny słodki chleb, symbol Ciała Pańskiego. Jego głównymi składnikami są: mąka, mleko, cukier i drożdże.

Wielkanoc to czas radości, który łączy rodziny i całe ukraińskie społeczeństwo podczas wspólnego świętowania.

Wielkanoc na Ukrainie – daty:

2013 – 5 maja
2014 – 20 kwietnia
2015 – 12 kwietnia
2016 – 1 maja
2017 – 16 kwietnia
2018 – 8 kwietnia
2019 – 28 kwietnia
2020 – 19 kwietnia

Ukraina | Paska - tradycyjny wielkanocny chleb
Ukraina | Paska - tradycyjny wielkanocny chleb (by smfrick )

Źródła: brama.com; eggs-files.tripod.com

kredyt abcukraina.pl