Długie trąbki naśladujące ryczenie słonia, które były niezwykle popularne podczas mistrzostw świata w RPA doczekały się bardziej subtelnej konkurencji. Czy podczas Euro 2012 na stadionach zagości okaryna?

Ukraina | Okaryna - europejska konkurencja dla wuwuzeli

Ukraina | Okaryna - europejska konkurencja dla wuwuzeli (Gamescom 09 - 03 by Nina na licencji CC BY-ND 2.0)

Do dziś mamy w pamięci przenikliwy dźwięk wuwuzeli – trąbek używanych przez kibiców, podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 odbywających się w RPA. Nic dziwnego, bowiem – jak wyliczyli naukowcy – hałas na arenie wypełnionej tysiącami kibiców sięgał wówczas nawet 140 decybeli.

Nawet Ci, którym dane było oglądać piłkarskie potyczki tylko przed telewizorami, narzekali na uciążliwy, monotonny dźwięk, który rozlegał się w tle każdego meczu. Te długie trąbki, wykonywane obecnie z tworzyw sztucznych, oryginalnie miały na celu naśladowanie ryczenia słonia. Być może świetnie odzwierciedlały emocje kibiców, jednak dźwięk o takim natężeniu i tak długotrwały jest nie tylko nieprzyjemny, ale także niebezpieczny dla zdrowia.

Skończyło się na tym, że zaczęto bronić się przez wuwuzelami, albo tworząc ich europejską – bardziej cichą odmianę, bądź po prostu wprowadzając zakaz wnoszenia ich na stadion.

Wuwuzele | Długie trąbki używane przez kibiców piłki nożnej w Afryce

Wuwuzele | Długie trąbki używane przez kibiców piłki nożnej w Afryce (Rainbow blowers by Coca-Cola South Africa na licencji CC BY-ND 2.0)

Organizatorzy Mistrzostw Euro 2012, które odbędą się w Polsce i Ukrainie, poszukują nowych rozwiązań na wyrażanie piłkarskich emocji – najlepiej jak najmniej szkodliwych dla zdrowia.

Jednym z pretendentów do roli stadionowego instrumentu jest okaryna – ludowa piszczałka wykonana z gliny lub porcelany, o charakterystycznym jajowatym kształcie. Dziś okaryny wykonuje się także z plastiku i z drewna. Ten niewielki instrument przypomina trochę flet i podobnie jak on należy do grupy tzw. aerofonów wargowych, w których źródłem dźwięku jest – w uproszczeniu – wdmuchiwany słup powietrza. Okaryny mogą być pięknie malowane, a ich geneza jest ściśle związana jest z kontynentem Europejskim, mogłyby więc stać się idealnym instrumentem na trybunach mistrzostw.

Jest jednak jedno ale – okaryna jest mała, a w zależności od materiału wykonania, może być stosunkowo ciężka, co niestety czyni ją idealnym przedmiotem do miotania. Ponieważ emocje kibiców bywają trudne do opanowania, nie wiadomo czy ten wdzięczny instrument ludowy zagości na stadionach Polski i Ukrainy w czasie Euro 2012.

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Egipt – język i podstawowe zwroty Egipt – język i podstawowe zwroty
Językiem używanym w Egipcie jest język arabski. W użyciu jest przede wszystkim dialekt egipski (masri),...
Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek Kaplica Sykstyńska – 20 faktów i ciekawostek
O Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim powiedziano już wiele, nie będziemy więc powielać kwiecistych opisów na...
Filmy z Chorwacją w tle Filmy z Chorwacją w tle
Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów....